Nadchodzą wakacje. Dla wielu grup oznacza, to przerwę w treningach i występach, aż do kolejnego sezonu. Osobiście uważam, że takie przerwy mocno wybijają z grupowego flow, ale niestety nie zawsze da się zrobić tak, aby przez wakacje grupa w ogóle się zebrała do ćwiczeń. Dlatego dzisiaj przedstawiam wam listę kategorii przydatnych umiejętności w impro, które każdy może ćwiczyć samodzielnie . Tak, aby w przypadku, gdy nie możesz zebrać się z grupą przez dłuższy czas, nieustannie  podnosić swoje umiejętności.

Pantomima

Do ćwiczenia pantomimy wystarczy tylko lustro. Zwracaj uwagę na twoje ruchy wykonując codzienne czynności. Przyglądaj się co dokładnie robisz np. w trakcie parzenia herbaty. Jak reagujesz swoim ciałem gdy jest gorąca, a jak gdy wypijesz bardzo zimny napój. Dbaj o wszystkie szczegóły. Następnie postaraj się pokazać to jak najdokładniej przed lustrem już bez żadnych przedmiotów. Ćwicz pokazywanie przestrzeni swoim ciałem. Wypisz listę popularnych czynności, które robisz na co dzień, a które możesz pokazać na scenie. Obejrzyj na YouTubie występy znanych pantomimistów (np. Ireneusza Krosnego) i obserwuj z jaką dbałością wykonują każdą czynność, następnie staraj się to powtórzyć. Myślisz, że temat jest wyczerpany? To dopiero początek.

W trakcie zwykłych codziennych rozmów, staraj się używać jak najmniej słów, a jak najwięcej świadomie gestykulować, starając się jak najdokładniej nakreślić przestrzeń i zobrazować swój przekaz rozmówcom. Znajdź w swoim mieście lub Internecie (są darmowe online jak się dobrze poszuka) kurs pantomimy. To wszystko pozwoli ci lepiej pokazywać i nakreślać przestrzeń sceniczną wokół ciebie.

Storytelling

Znajomość konstrukcji różnych historii, schematów, motywów literackich i filmowych – to jest to, co każdemu improwizatorowi się przyda. Jak się tego uczyć? Internet jest pełny darmowych kursów, artykułów i opracowań na ten temat. Polecam choćby 8 tygodniowy darmowy kurs storytellingu na Iversity (link poniżej)

Kurs Iverity: https://iversity.org/courses/the-future-of-storytelling

Jeżeli go przejdziesz, wraz z lekturą powiązanych artykułów i materiałów, to poznasz solidne podstawy do tworzenia ciekawych historii. Ale nie zatrzymuj się tylko na kursach. Pisz krótkie opowiadania, a w trakcie pisania zastanawiaj się jak jeszcze bardziej namieszać, żeby pod sam koniec połączyć wszystkie wątki w jedną całość. Oglądaj filmy, zastanawiając się jak skonstruowane są historie, poczytaj o 12 etapach podróży bohatera i daj sobie zadanie – odnalezienie tych kroków w oglądanych filmach.

Znajomość POP Kultury

Nawet jeżeli nie jesteś zwolennikiem telewizji, to bądź na bieżąco – obejrzyj kilka aktualnych programów telewizyjnych. Nawet jeżeli nie wchodzisz na popularne serwisy typu onet.pl to sprawdź je raz na jakiś czas. Poznaj portal wykop.pl, gdzie ludzie wykopują/promują ciekawe dla nich informacje. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co aktualnie interesuje ludzi, czyli twoją potencjalną widownię. Pójdź krok dalej i kup sobie jakieś durne plotkarskie czasopismo, zobacz, na co zwracają uwagę autorzy – to właśnie te rzeczy przyciągają uwagę ludzi. Obejrzyj top 20 filmów wszech czasów, które każdy widz zna i jest prawdopodobne, że mogą paść dane sugestie. Robiąc wszystkie powyższe czynności, cały czas rób je mając w głowie intencje, że wykorzystasz je na scenie – dzięki temu już faktycznie będąc na scenie, będziesz miał do nich szybszy dostęp w swojej głowie.

Głos

W Internecie aż roi się od publikacji i filmów z ćwiczeniami głosowymi. Jeżeli na scenie masz problem z dykcją, śpiewem, oddechem, artykulacją, barwą, modulowaniem, czy po prostu zmianą głosu pod dubbingi lub budowane postaci, to znajdziesz wiele darmowych kursów lub portali, które się w tym specjalizują (np. http://www.easyvoice.pl). Ćwicz scenki impro z podkładaniem głosu – puść film z wyłączonym dźwiękiem i podkładaj pod niego spontanicznie głosy. Wyczul się na to co się dzieje na ekranie. Zaplanuj co dokładnie chcesz zmienić i ćwicz regularnie. Czasem wystarczy, że przez 20 minut 10 minut dziennie, wsadzisz do ust korek po winie i będziesz czytać na głos książkę (może być o impro ;)), aby nauczyć się mówić dużo wyraźniej i znacznie podnieść jakość swoich występów.

Postaciowanie

Chcesz tworzyć ciekawsze postacie? Przyglądaj się różnym ludziom. W jaki sposób się zachowują, jakim głosem mówią, być może mają jakieś ulubione powiedzonka lub zwroty – które sprawiają, że ciekawie ich się słucha. A może mówią w jakiś nietypowy sposób. Jak w filmach mówią Francuzi, Amerykanie z Texasu, Hiszpanie, jak mówią na śląsku, a jak w górach? Słuchaj uważnie i w wolnym czasie baw się tymi głosami, naśladuj je, zmieniaj, modyfikuj i kombinuj.

Idź dalej. Oglądaj filmy lub spektakle teatralne i patrz jak zachowują się postaci. Co zwykle robią twardziele? Co romantycy? Co osoby zakochane, a co desperaci. Wypisz po kilkanaście zachowań dla każdego typu i staraj się z tych zachowań stworzyć własną postać, które będzie wpadała w dany typ roli. Ale to jeszcze nie wszystko…

Przyglądaj się jakie ludzie mają odruchy i tiki. Być może ktoś obgryza paznokcie, ktoś co chwilę czyści okulary, ktoś poprawia włosy, drapie się po nosie. Świadome wykorzystanie takich drobnych czynności na scenie, spowoduje, że twoja postać będzie bardziej barwna.

Jakie są twoje sposoby?

Pamiętaj, że pokaz impro tworzy oczywiście cała grupa – ale zwykle grupa jest tak mocna, jak najsłabszy improwizator – więc podnoś swoje kompetencje również samodzielnie. Im więcej będziesz mieć zasobów, tym lepiej będziesz komunikować swoje intencje, a same sceny będą bardziej precyzyjne, zabawne i barwne. Powodzenia i owocnych ćwiczeń!

Powyższe kategorie oczywiście nie wyczerpują tematu. Jeżeli znasz inne metody ćwiczenia powyższych lub inne zakresy umiejętności, które warto ćwiczyć, to daj znać w komentarzach poniżej.

Photo Credit: Photo Extremist via Compfight cc
Please like & share: