Czytając „status” zwykle mamy na myśli status społeczny, który wiąże się z ilością posiadanych dóbr (pieniądze, samochody, nieruchomości, różne gadżety) lub prestiżowym tytułem związanym z zajmowanym stanowiskiem lub tytułem (CEO, dyrektor, kierownik) itp. To jest status o którym można powiedzieć, że w danej grupie społecznej (w danej hierarchii) „posiadam taki status.”

Status w technikach improwizacji trochę się różni. Podczas gdy status społeczny się posiada, to status improwizacyjny „się robi” lub jak ktoś woli „gra się statusem”.

 Gry statusowe, to najprościej mówiąc zestawy zachowań, które mamy wbudowane i stosujemy je do gry o status. Dlaczego mowa o tym w improwizacji?

Otóż Keith Johnstone, pracując z grupami teatralnymi, prosił, aby ludzie ogrywali dane role. Jednak nie był zadowolony z jakości ról odgrywanych przez aktorów. Czegoś tam brakowało… Oficjalna wersja, którą umieścił w swojej książce tak właśnie brzmi. Nieoficjalna wersja do której się dokopałem brzmi podobnie, z tym że przy okazji ukazuje Keitha Johnsona jako osobę która fascynowała się psychologią ewolucyjną i książkami Desmonda Morrisa (polecam). Te książki wywarły wpływ na spostrzeżenia Keitha.

Keith stwierdził, że ludzie są bardziej autentyczni w odgrywaniu ról, w momencie, gdy obniżają lub podwyższają status innych osób. Wtedy też role są bardziej naturalne, ponieważ takie zachowania cały czas stosujemy na co dzień w naszych życiach. A więc czym są gry statusowe?

Gry statusowe, to nasze wbudowane zachowania służące do gry o status.

Możesz mieć niski status społeczny (w jakiejś hierarchii) , ale w interakcjach z innymi grać wysokim statusem i na odwrót. Możesz być kierownikiem wysokiego szczebla, ale w rozmowach z innymi pracownikami grać niskim statusem (co paradoksalnie jeszcze bardziej może podwyższyć twój status). W różnych relacjach i sytuacjach można go dynamicznie zmieniać.

Status działa na zasadzie przeciwwagi, jeżeli ja gram wysokim statusem, to automatycznie nadaje tobie niski status. Jeżeli ktoś gra wysokim statusem, to automatycznie obniża mój status.
Są cztery rodzaje gier statusowych, każdy rodzaj składa się z zestawu konkretnych zachowań, za pomocą, których można:

1. Podnosić własny status
2. Obniżać własny status
3. Podnosić status innych osób.
4. Obniżać status innych osób.

 Bardzo często są to bardzo drobne zachowania, których nie zauważamy na co dzień. Przykładowo drapiąc się po twarzy/głowie podczas rozmowy lub negocjacji będziesz obniżać swój status. To co naprawdę cenie w grach statusowych, to konkret. Jest tutaj naprawdę niewiele wyjątków, więc w praktyce gdy znasz te zachowania możesz jasno stwierdzić jakim statusem ktoś gra.

 Gdzie tę wiedzę można zastosować w praktyce?

Dosłownie wszędzie! Przyznam, że gry statusowe to jedno z najpotężniejszych narzędzi relacyjnych jakie poznałem dzięki improwizacji. Można je zastosować na wielu różnych polach.

Sprzedaż – Można nauczyć się podnosić status swojego klienta, obniżając przy okazji swój status i podwyższając status produktu, który oferujesz. Majstersztyk sprzedażowy :)

Obsługa Klienta – Za pomocą gier statusowych możesz podwyższać status swojego klienta. Możesz umiejętnie gasić konflikty w przypadku reklamacji lub pretensji klientów.

Zarządzanie – Za pomocą odpowiednich zachowań statusowych, możesz skutecznie zarządzać zespołem. Tak, aby dbać o swój autorytet i przy okazji zachować dobre relacje z innymi.

Poznawanie nowych osób – Znając gry statusowe, możesz zwiększać lub zmniejszać ich intensywność i w zależności od tego inni uznają, że jesteś dla nich bardziej znajomym, niż nieznajomym.

Związki – Zrozumienie zachowań statusowych daje wiedzę jak wygasić większość sporów o status, nauczyć się dynamicznie zmieniać zachowania w zależności od sytuacji.

Ponadto w negocjacjach, prowadzeniu szkoleń, coachingu i wiele innych polach. Temat gier statusowych będę jeszcze na pewno poruszał na blogu. Temat ma olbrzymi potencjał i spokojnie można by założyć osobnego bloga tylko o nim.

Przy okazji w grudniu poprowadzę dwudniowe szkolenie z gier statusowych w Krakowie., więc jeżeli interesuje cię ten temat, to zapraszam serdecznie. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://improvclub.pl

Photo by https://flic.kr/p/bWkzw9
Please like & share: