jak zalozyc grupe wstep
Ebook w formie bloga, czyli wstęp do wstępu…

Jakieś dwa lata temu napisałem poniższego ebooka o tytule „Jak założyć grupę impro i dać pierwszy występ na scenie”. Jednocześnie nie mogłem się zabrać do jego edycji, poprawek i publikacji. Również przez ten okres, w części rzeczy zmieniłem podejście lub usprawniłem niektóre aspekty. Dlatego postanowiłem wydać tego ebooka (który i tak miał być darmowy) w postaci systematycznych wpisów na blogu. Wpisy te będą umieszczane regularnie (raz w tygodniu). Gdy wszystkie rozdziały będą już umieszczone, całość wydam w jednej zwartej postaci, nadającej się do druku lub przeglądania na czytnikach elektronicznych.

Innym plusem takiego podejścia do sprawy jest to, że każdy kto ma inne doświadczenia, inne podejście, lub po prostu ma jakieś pytania, może dopisać to w komentarzach. Dzięki temu docelowa publikacja będzie bardziej bogata w treść, która może być interesująca. Dlatego bardzo Cię proszę. Jeżeli masz coś do dodania do poszczególnych rozdziałów – dodaj to w komentarzach! :)

Tytułem tego krótkiego wstępu, przejdźmy do prawdziwego wstępu ebooka…

Dla kogo jest ta publikacja?

Przyznam, że ebook jest napisany z myślą o osobach, które dopiero chcą założyć grupę impro lub niedawno ją założyli. Natomiast nie ograniczam się to tylko tych osób. Jeżeli jesteś doświadczonym improwizatorem, również możesz skorzystać na zasadzie “know how” jak to robią inni. Nieraz rozmawiając z różnymi improwizatorami przy “piwie” i wymieniając się doświadczeniami, okazywało się, że powstawały inspiracje pt. “Hej, dlaczego my tak nie robimy u siebie, przecież to jest naprawdę fajne i skuteczne”. Mam nadzieję, że każdy kto przeczyta kolejne rozdziały, weźmie to co przydatne dla niego i odrzuci wszystko to co zbędne. To, że coś opisałem w tej publikacji, nie zawsze musi się sprawdzać, to że u mnie coś dobrze funkcjonuje, nie oznacza, że wszędzie tak będzie. Być może skorzystacie, być może tylko się zainspirujecie niektórymi metodami, a być może nie skorzystacie wcale. Możecie wtedy stracić tylko chwilę czasu. Ebook jest kierowany do tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z improwizacją. Docelowo będzie darmową publikacją na zasadach licencji Creative Commons.

Jakie treści się tutaj znajdują? Oraz dlaczego akurat takie?

Znajduje się w niej mój know how, który jest wynikiem funkcjonowania w grupie impro, która systematycznie występuje i czasem zarabia (co prawda, śmieszne pieniądze, za które nie da się wyżyć, ale to zawsze miły dodatek, do tego co się lubi robić).

Znajduje się w niej wiedza wyniesiona z prowadzenia grup w firmach oraz prowadzenia warsztatów (zwykle kilkutygodniowych), w których zachodzi proces grupowy. Samo to, może być już ciekawą wiedzą, nawet dla bardziej doświadczonych improwizatorów.

Znajduje się w niej wiedza, na temat “jak skutecznie się uczyć”, wyniesiona z mojego doświadczenia trenerskiego, głównie w szkoleniach „miękkich” dla firm, uczelni, szkół i szkoleń otwartych z impro.

Znajduje się w niej wiedza z zakresu organizowania występów i wydarzeń komediowych Comedy Lab, w różnych knajpach i lokalach. Gdzie budowałem relacje z managerami i właścicielami lokali, tak, aby wszyscy skorzystali z improwizacyjnych i komediowych występów.

Czego tutaj nie znajdziecie?

Na pewno nie znajdziecie tutaj konkretnych impro ćwiczeń i dokładnego planu rozwojowego, co, gdzie, jak i dlaczego. Po prostu, gdybym miał taki plan zrobić, spokojnie mogłaby powstać z tego osobna publikacja w postaci książki (może kiedyś powstanie?). Część wiedzy teoretycznej na temat improwizacji, znajdziesz również w mojej książce “Praktyczna Improwizacja”, która ukazała się w roku 2014 lub linkach i bibliografii, którą umieszczę w ostatnim rozdziale “Skąd czerpać wiedzę”.

Dlaczego ten ebook jest taki, a nie inny

To całkiem proste. Bo jest pisany przeze mnie. Jak zdążysz zauważyć, jest pisany w bardzo luźnej formie. Całkiem jak blog (zresztą na początku umieszczany jest tylko na blogu w postaci wpisów). Jednocześnie w tym opakowaniu, staram się zmieścić jak najwięcej konkretów z doświadczenia swojego oraz znajomych improwizatorów. Nie będę się tu bawił w zbędne uprzejmości i koloryzowanie faktów. Nie jest to klasyczna książka. Jedynie mini poradnik dla wąskiego grona osób (mam nadzieję, że w przyszłości się to zmieni i wąskie grono, będzie szerokie). Ebook pisany jest języku, który dla mnie jest jak najbardziej wygodny. Często tym językiem komunikuję się jak do kumpli przy piwie.

Od Autora do improwizatorów (przyszłych i obecnych)

Kilka słów które muszę napisać o improwizacji w Polsce i moim podejściu do polskiego impro. Impro w Polsce, chociaż ma kilka lat, w mojej opinii dopiero raczkuje. Impro zacząłem zajmować się zawodowo w 2009 roku. Wtedy to powstały pierwsze warsztaty Improv Club. Ilość grup impro w Polsce nie przekraczała 10, a jak opowiadałem znajomym czym się zajmuje, to ludzie myśleli, że uczę „jak ściemniać innym”. Obecnie, gdy piszę tego ebooka, sytuacja trochę się zmieniła, grup jest kilkadziesiąt, coraz więcej osób wie co to impro, ale dalej uważam, że jesteśmy dopiero na początku drogi.

Ogólnie marzy mi się środowisko, które będzie wspólnie tworzyć nowy trend, które będzie wymieniać się doświadczeniem, tak żeby podnosić jakość ogółu (jak na razie jesteśmy na dobrej drodze). Czy to jest możliwe? Udostępniam ten ebook za darmo, ponieważ chciałbym, żeby grup było jak najwięcej. Niech wyrastają jak grzyby po deszczu, a informacje niech będą rozprzestrzeniane dalej i dalej. Na początku drogi każdego środowiska, nie ma mowy o konkurencji. Uczmy się od siebie, integrujmy się, bawmy się razem, a jak ktoś coś spieprzy lub robi złą robotę, to mówmy to wprost. Ale nie z chęci „dopieprzenia komuś”, lecz ze wzajemnego szacunku i dbania wygląd środowiska. Wymieniajmy się wiedzą i umiejętnościami, jak ktoś nowy czegoś nie wie, to tłumaczmy cierpliwie, wyjaśniajmy i nauczajmy. Każdy kiedyś coś zaczynał i na początku droga nigdy nie jest prosta. To jest moje podejście.

Jeżeli, na tym etapie uważasz, że pieprzę od rzeczy albo nie powinienem udostępniać „tajemnej” wiedzy za darmo, to ten ebook na pewno ci się nie spodoba. Wciśnij Alt+F4 i zacznij zajmować się czymś co lubisz. Pozostałych czytelników serdecznie zapraszam do lektury kolejnych rozdziałów.

Please like & share: