Na blogu kryzysowo swego czasu powstał ciekawy wpis na temat, jak się zachować podczas napadu na bank (lub w miejscu narażonym na napad).

To, co najbardziej mnie zaciekawiło to fakt, że ten artykuł również opisuje, w jaki sposób powinniśmy się zachować będąc jednym z zakładników. Dlaczego o tym piszę na blogu o praktycznej improwizacji? Ponieważ opisane zachowania, to nic innego jak gra o niski status z perspektywy gier statusowych.

 A więc przypatrzmy się jak powinna się zachowywać osoba, będąca zakładnikiem i dlaczego tak się dzieje z perspektywy gier statusowych. Cytowane treści pochodzą z wpisu na blogu http://kryzysowo.wordpress.com/, poniżej każdego zachowania mój komentarz.

 Będąc jednym z zakładników:

– bądź spokojny, naturalny, znajdź postawę pośrednią między agresją a pasywnością i uległością

 Zachowania nisko statusowe, nie zawsze są tymi z serii hiper uległości. Intensywna uległość zwraca na siebie niepotrzebną uwagę. Nie musisz pokazywać niskiego statusu na siłę. Wystarczy, że jesteś niżej od osoby grającej wysoko.

 – nie bądź „utrapieniem” dla napastników (bunt, dyskutowanie, silne reakcje emocjonalne),

Niski status cechuje uległość. Osoby grające niskim statusem dążą do tego, aby uniknąć konfliktu. Pokazuj, że w żaden sposób nie stanowisz zagrożenia.

 – pamiętaj, że sytuacja może trwać długo – postaraj się rozwinąć u siebie potrzebę przetrwania. Myśl o swoich bliskich o powodach, dla których musisz przeżyć.

 Naturalnie, większość osób ma skłonność dążenia do gry o wysoki status (zachowania te z perspektywy ewolucji dają większe zyski, ale również proporcjonalnie większe straty). Dlatego często, żeby grać o niski status musimy powstrzymać swoje naturalne reakcje.

 – nie rób gestów zwracających uwagę porywaczy,

– bądź jak najbardziej „szary i nijaki”

Nie wyróżniaj się z tłumu, inność przyciąga uwagę i naraża na konfrontację. Gra o niski status oznacza wycofanie i wtopienie w nijakość. To ratuje przed odpowiedzialnością, a brak odpowiedzialności i niska pozycja w hierarchii ratuje przed niepotrzebnym ugryzieniem.

– nie zadawaj pytań, nie patrz w oczy terrorystom, bądź im posłuszny bez dyskusji, siedź spokojnie na miejscu

 To osoby o wysokim statusie wydają polecenia, bowiem jeżeli mówisz komuś, żeby coś wykonał – to w przypadku gry o status narażasz się na to, że ktoś się sprzeciwi i dojdzie do konfrontacji. Znowu, patrzenie w oczy i bycie nieposłusznym przyciąga niepotrzebną uwagę.

– pytaj zawsze o pozwolenie, np. gdy chcesz wstać lub otworzyć torbę itp.

 Jeżeli chcesz pokazać niski status, na co dzień, to pytaj o pozwolenie na wszystko. Mogę iść do toalety? Mogę otworzyć okno? Mogę zobaczyć tę książkę? Ok, to mogę do Pana zadzwonić później? Wtedy łatwiej uniknąć sytuacji, w której narazisz się na ugryzienie.

 – na żądanie terrorystów oddaj im przedmioty osobiste,

 Osoby grające niskim statusem pozwalają na naruszanie ich przestrzeni oraz dóbr osobistych. Zajmują mniej miejsca, ustępują innym.

 Powyższe zachowania nisko statusowe przekazują jedną kluczową informację: Nie gryź mnie, nie jestem tego warty – pokazujesz, że nie warto marnować na ciebie energii. Dlatego gra niskim statusem sprawdzi się idealnie w celu łagodzenia i unikania konfliktów.

 Oczywiście powyższy wpis dotyczy zachowań podczas sytuacji kryzysowej, natomiast praktycznie wszystkie nich z mniejszą lub większą intensywnością znajdują odzwierciedlenie w naszym codziennym funkcjonowaniu.

Please like & share: