5823925652_7f4bc726a9_b

Improwizując na scenie można stworzyć nieskończoną ilość możliwych dróg w tworzonych historiach. Taka ilość możliwości może przytłaczać i powodować, że szybko się pogubisz w wątkach, a cała historia się rozwali, bo każdy interpretował ją trochę inaczej.

O czym była ta historia?

O czym była ta historia? To najczęściej zadawane przeze mnie pytanie po każdej scenie. Nie ważne czy zadaje je sobie sam, czy komuś innemu. Odpowiedź na nie jest kluczem do stabilizacji całej historii. Dopóki, każdy improwizator ma w głowie inną odpowiedź, dopóty historia i jej poszczególne wątki będą w rozsypce. Po prostu każdy będzie interpretował to co się dzieje w inny sposób, a widz otrzyma wielki bajzel na scenie.

Oczywiście im bardziej szczegółowa odpowiedź na to pytanie – tym bardziej spójna będzie cała historia, ale udzielenie takiej samej i szczegółowej odpowiedzi na to pytanie przez dwóch lub trzech improwizatorów na scenie, będzie procesem trudnym i skomplikowanym. Jako improwizatorzy, w trakcie sceny nie mamy na to zbyt wielu wolnych zasobów. Im bardziej szukasz w głowie odpowiedzi na różne pytania, tym bardziej omija cię sama historia tu i teraz. Zamiast zmieniać się pod wpływem chwili, siedzisz w głowie i zastanawiasz się, „co mam robić?”, „jak to poskładać w całość”, „jak nadać temu bałaganowi sens”.

To słabe rozwiązanie. Ale jest inne, prostsze…

Gdyby w każdej historii wejść na wyższy poziom ogólności, to patrząc przez pryzmat konfliktu (który przecież jest motorem napędowym), błyskawicznie dojdziemy do skończonej ilości możliwych wątków, czy rodzajów historii. Zawsze znajdziesz tam jedną z poniższych opcji:

  1. Człowiek vs. Inny Człowiek 
  2. Człowiek vs. On sam
  3. Człowiek vs. Środowisko
  4. Człowiek vs. Natura
  5. Człowiek vs. Technologia
  6. Człowiek vs. Zjawiska nadprzyrodzone
  7. Człowiek vs. Bóg

Tak! Tylko siedem możliwości. Zadaj sobie pytanie, o czym jest/była ta historia i wybierz jedną z tych odpowiedzi. Są one na tyle ogólne, że na samą odpowiedź nie poświęcisz wielu zasobów i od razu będziesz mógł przejść do działania.

Jeżeli szybko znajdziesz odpowiedź na to pytanie, to nagle wszystko stanie się prostsze, a cała historia będzie bardziej spójna. Zrób sobie nawyk, aby zadawać je za każdym razem. Nie ważne czy to krótka forma, czy długa. W trakcie ćwiczeń rób chwilową pauzę i pytaj innych. Aż dojdziesz do momentu, gdzie każdy będzie miał tę samą odpowiedź. Odpowiedź na to pytanie, to świetny pierwszy krok, do stabilizacji historii lub rozpoczęcia sprzątania wątkowego bałaganu.

Photo Credit: Missus Martian via Compfight cc
Please like & share: