Jeżeli zajmujesz się improwizacją lub choćby trochę się nią interesujesz, to musiałeś słyszeć chociaż o jednym z tych festiwali improwizacji, odbywających się co roku w Polsce. Jeżeli nie, to mam nadzieję, że zaraz nadrobisz zaległości.

Obecnie w Polsce odbywają się cyklicznie trzy „większe” festiwale improwizacji. Czy warto na nich być? Warto. Zawsze warto, zwłaszcza, że każdy z tych festiwali jest swoistym przeglądem polskiej sceny impro, na którym można zobaczyć nie tylko różnorodność form improwizacji, ale również niepowtarzalne wspólne występy w długich formach specjalnych. A dla improwizatorów, to nie tylko okazja do obejrzenia innych form i grup, ale również poznania kolegów „po fachu”, wspólnej integracji, dżemów, warsztatów i wymiany doświadczeń. Jeżeli zajmujesz się impro, to musisz na nich być – zwłaszcza, że każdy festiwal cechuje co innego. Przed Wami trzy festiwale impro (kolejność nieprzypadkowa, zależy od tego ile razy byłem na danym festiwalu).

ImproFest (Kraków)

Ten festiwal znam najlepiej, zarówno od strony widza jak i uczestnika, czy partnera festiwalowego (jako Improv Club). Jako, że mam blisko, bo w Krakowie, to byłem na wszystkich edycjach. Można śmiało powiedzieć, że jest to międzynarodowy festiwal impro. Oprócz tego, że zapraszanych jest wiele polskich grup, to jeszcze od dwóch lat zapraszane są grupy z zagranicy – do tej pory tylko z Wielkiej Brytanii, ale zobaczymy co przyniesie przyszłość – (btw. marzy mi się jakaś grupa z Czech – obejrzyjcie czeskie impro!). Zawsze festiwalowi towarzyszy wiele dodatkowych atrakcji, dżemy, Openy, warsztaty i masa nowatorskich pomysłów. Na przykład dwa lata temu, w Rotundzie, były rozdawane mapki do miejsc z improwizatorami, którzy byli „poukrywani” w całym budynku – w każdym miejscu można było w bardzo małym gronie obejrzeć błyskawiczne formy improwizacji zaprezentowane przez uczestników różnych grup. Ciekaw jestem co będzie w tym roku.

Miasto: Kraków
Kiedy: Zwykle w październiku
Fanpage: https://www.facebook.com/ImproFest

321 Impro (Konstancin Jeziorna)

Byłem w zeszłym roku, jako uczestnik (debiuty) – ogólnie, chyba największy przegląd debiutów, które startują. W zeszłym roku, aż 10 „młodych” grup, brało udział. Każda grupa miała po 30 minut przed publicznością – Co daje niezły hardcore – zobacz 10 grup w jeden dzień i masz z mózgu impropapkę :). Serio – oglądać impro od 16:00 do 23:00 to naprawdę mocna rzecz. Tutaj też na wzmiankę zasługuje cena biletów.  Za bilet  normalny na jeden dzień festiwalu (kilka godzin) jako publiczność zapłacisz (werble) – 20 zł. Dodatkowo pokaz impro zaprezentowany przez dzieciaki, pokazy impro na poważnie i warsztaty dla improwizatorów. A po wyczerpującym dniu, możesz iść do okolicznej tężni  odpocząć przy grzybku z mgiełką ;)

Miasto: (Konstancin Jeziorna koło Warszawy)
Kiedy: Zwykle w październiku
www: http://321impro.pl/
Fanpage: https://www.facebook.com/pages/Festiwal-3dwa1-improff

Festiwal Podaj Wiosło (Gdańsk)

Niestety, w tym wpisie nie opiszę zbyt wiele, ponieważ dużo słyszałem, ale nigdy nie byłem. W tym roku zamierzam to zmienić i to już niedługo, ponieważ najbliższa (trzecia) edycja tego festiwalu dopiero przede mną.  Jako, że impreza jest już w kwietniu to znany jest już program festiwalu, a w nim impro dla dzieci, Impro Igrzyska, wspólne pokazy długich form, dżemy i warsztaty. Zapowiada się ciekawie i już nie mogę się doczekać. Na pewno w trakcie festiwalu lub zaraz po, umieszczę bardziej obszerną relację, zwłaszcza, że jadę na całość. Więc jak będziesz na Podaj Wiosło, to pewnie do zobaczenia.

Miasto: Gdańsk
Kiedy: Zwykle kwiecień (w 2014 od 11-13 kwietnia)
www: http://www.podajwioslo.pl/
Fanpage: https://www.facebook.com/podajwioslo
Please like & share: