Dzisiejszy schemat blokowania, to „bycie negatywnym”. Jak to wygląda podczas scenki lub w życiu?

Platforma: gotowanie

 – to pójdziemy do sklepu po nowe pomidory
– ale te pomidory są strasznie drogie
– mam wystarczająco wiele pieniędzy, aby je kupić
– ale na zewnątrz pada deszcz
– nic nie szkodzi, mam parasol
– i tak zmokniemy, bo jest silny wiatr

 Bycie negatywnym to blokowanie wynikające z nastawienia. Oczywiście to nastawienie to nic innego, jak kolejny element obronny, który ma sprawić, że pozostaniemy w miejscu, w którym dotychczas jest nam „wygodnie”.  „Eeee przecież to się nie uda, więc, po co próbować”. Łatwiej być negatywnym – to wiąże się z pewną ochroną nawet, jeżeli po pewnym czasie zaakceptuje tę ofertę, a coś się nie uda, to bycie negatywnym podsuwa wymówkę na później: „a nie mówiłem/am” i pozwala zachować wysoki status.

Osoba stosująca „bycie negatywnym” na wszystko reaguje negatywnie. W każdej propozycji lub mówiąc językiem impro, w każdej „ofercie” widzi coś negatywnego. Tej osobie nic się nie podoba. Nie podoba jej się obecna praca, ale szukanie nowej pracy też jej się nie podoba. Nie podoba jej się własny ubiór, ale zmian również nie chce. Gdy otrzymuje od różnych osób propozycje na wyjście lub wyjazd w jakieś miejsce – reaguje: tam będzie nudno, tam będzie duszno, wole posiedzieć w domu, tam będzie… Po kilku dniach lub tygodniach w nowym towarzystwie, przestaje otrzymywać większość ofert. Po prostu uczy inne osoby, że nie warto ich w ogóle dawać.

Ciągłe bycie negatywnym daje innym informację „nie składaj mi ofert i tak je odrzucę”. Jest to rewelacyjna opcja, ale w przypadku, gdy chcesz się skazać na towarzyską alienację.

Co zrobić, aby nie popaść w bycie negatywnym?

Możesz oczywiście częściej akceptować oferty. Możesz również, w pierwszej kolejności zablokować ofertę, lecz w zamian wysunąć inną, która jest dla ciebie bardziej istotna. Jeżeli już po raz kolejny musisz, odrzucić czyjąś ofertę, to możesz też po prostu asertywnie uargumentować, dlaczego, tę ofertę odrzucasz – przerwać scenkę, nazwać rzeczy po imieniu i jasno określić, że tych kilka ostatnich odrzuciłeś/aś z „danych powodów”, ale to nie oznacza, że tak też będzie w przyszłości.

Na koniec umieszczam, jeszcze utwór, który ostatnio przez przypadek znalazłem w sieci, a myślę, że tekst świetnie pasuje do „bycia negatywnym”, zresztą tak jak w refrenie:

„Jedyne co śle
To info, że jest źle tu,
Człowieku za wiele nie oczekuj, ej!”

KaCeZet feat. DreadSquad – Maruda

<iframe src=”http://www.youtube.com/embed/JflK2b9aF7s?rel=0″ width=”420″ height=”315″ frameborder=”0″></iframe>

Please like & share: