Tchórzenie (lub wymiękanie) to unikanie odpowiedzialności. To pozorne akceptowanie oferty, ale bez nadania jej własnego kierunku. Zobaczmy jak to może wyglądać podczas scenek impro, zwłaszcza, że tchórzenie może się objawiać na kilka różnych sposobów.

Jest kilka rodzajów tchórzenia:

Akceptowanie, ale bez nazwania oferty po imieniu:

– Spójrz na to…

– Wow, faktycznie!

Akceptowanie i opisanie oferty, ale dalej bez nazwania jej „po imieniu”

– Spójrz na to…

– Właśnie widzę, cholera, to jest rude, włochate i ma olbrzymie kły!

Podjęcie oferty, po czym modyfikacja jej sensu (lub zmiana warunków/rzeczywistości)

– Spójrz jak te wiewiórki kłócą się o orzecha

– To pewnie są bracia, słyszałem, że one w ogóle nie są prawdziwe

Brak emocjonalnego akceptowania i zaangażowania ofertą

– Spójrz! Tę wiewiórkę zaraz potrąci ją samochód!

– (spokojnym głosem) faktycznie, może ją potrącić.

Odpowiednią reakcją byłaby błyskawiczna i emocjonalna odpowiedź z przejęciem!

Wykorzystywanie innych.

Jeden gracz wręcza drugiemu list mówiąc:

– to do ciebie, właśnie przyszło

Drugi gracz oddaje mu list z powrotem mówiąc:

– jestem analfabetą przeczytaj go za mnie.

Zaakceptował ofertę w postaci tego, że otrzymuje list i jest do niego, ale całą akcję z nim związaną zrzuca na drugiego gracza. Wykorzystuje go do tego, co sam powinien zrobić.

Niepotrzebne zadawanie pytań otwartych (odbijanie piłeczki)

– Uważam, że te wiewiórki na pewno są rodzeństwem!

– Nie wiem, a jak ty myślisz?

W tym przypadku, światło reflektora i cała uwaga publiczności znowu pada na pierwszego gracza.

Dodatkowo w przypadku gier improwizacyjnych typu słowo-po-słowie (np. dwugłowy ekspert), gdzie gracze mają za zadanie wypowiadanie się słowo po słowie, jako jedna osoba – stchórzeniem będzie dodawanie zbędnych przymiotników (aby tylko nie zadeklarować o czym mowa):

Spotkaliśmy ogromną rudą włochatą, trzygłową, wkurzoną, niezaspokojoną wiewiórkę!

Przy okazji tej gry muszę napisać, że równie dobrze może tu działać oryginalność (będzie w najbliższych schematach blokowania). Wychodzi podobnie. Poznaje to tylko po tym, że wielu graczy, którzy w innych grach tchórzą, powtarzają ten sam schemat również w tej. Identycznie jest w przypadku graczy, którzy są non stop oryginalni w innych grach i powielają ten sam schemat w dwugłowym ekspercie. Wychodzi całkiem podobnie, ale źródła tych zachowań będą różne.

Tchórzenie w scenach improwizowanych, to odgrywanie roli, w której ktoś siedzi przed telewizorem, lecz nie odnosi się do tego, jaki konkretnie program ogląda. Nie mówi, wprost jaki kanał telewizyjny lub film właśnie ogląda. Gdyby się określił, że przykładowo ogląda horror, to byłaby to swego rodzaju deklaracja, która mogłaby odsłonić jakąś część siebie. Taka deklaracja może być również uznawana, za odcięcie sobie innych możliwości.

Praktyczne wykorzystanie tchórzenia w grach impro.

Świadomie, można stosować schemat tchórzenia w praktyce podczas scen improwizacyjnych, aby wywołać ciekawość.  Gracz bierze przedmiot, wyciera nim czoło, później go karmi, następnie podziwia jego śliczne oczka, później otwiera nim butelkę do piwa. Niestety publiczność nigdy się nie dowie, czym ten przedmiot był.  Polecam sprawdzić to w praktyce, ale tylko pod warunkiem świadomego ćwiczenia tej konkretnej umiejętności.

Tchórzenie w życiu i komunikacji.

Tchórzenie to pozorne podjęcie jakiejś akcji i zrzucenie odpowiedzialności na drugą osobę. „Chodź podejdźmy do tych dziewczyn i zagadamy”. Po czym podchodzą i osoba, która wysunęła propozycję mówi: „Słuchajcie mój kolega ma wam coś do powiedzenia”.

Podczas rozmów, tchórzeniem może być ciągłe zadawanie pytań drugiej osobie, bez wypowiadania własnych opinii, (bo jeżeli powiedziałbym coś od siebie, to mogłaby to być pewnego typu deklaracja i odsłonięcie części siebie – ktoś poznałby moją opinię i mogłaby mu się przecież nie spodobać).

Tchórzenie, to również nieodpowiednie dopasowanie emocjonalne. Zaakceptowanie oferty, ale tylko na poziomie treści. Wyobraź sobie, że ktoś mówi: „Hurra właśnie wygrałem wycieczkę swoich marzeń!!!” Ty na to bardzo spokojnym tonem odpowiadasz, „to super, kiedy wyjeżdżasz?”.Akceptujesz treść, ale bez większego zaangażowania emocjonalnego, bo znowu, aby emocjonalnie zareagować trzeba tu odsłonić część siebie.

Inne nazwy tchórzenia z którymi się spotkałem: wymiękanie, tchórzenie, wimping

Please like & share: