Zbaczanie, tak jak w przypadku „budowania mostów” jest odkładaniem celu na później lub w ogóle nie podjęciem celu/tematu/problemu i pójściem w zupełnie inną stronę. Różnica pomiędzy budowaniem mostów”, a zbaczaniem polega głównie na tym, że podczas budowania mostów, zaczynamy się zajmować rzeczami, które pozornie mogą nas przybliżyć do celu. Natomiast przy zbaczaniu, w pewnym momencie zjeżdżamy z toru, który prowadzi do celu i zaczynamy „jechać” w zupełnie innym kierunku.

Przykład w scence impro

Platforma: Budowanie domu

– Musimy zbudować ten dom jak najszybciej
– Dobra, chodź jeszcze do lasu po więcej drewna

[idą do lasu]

– O, patrz wiewiórka, zapolujmy na nią
– mam tu specjalne sidła, dopadniemy ją…

Zbaczanie to kolejny mechanizm obronny, stosowany, aby nie zająć się celem scenki lub problemem. Zbaczanie to zjechanie na boczny tor i poprowadzenie sceny w zupełnie innym kierunku niż sugeruje publiczność. Zbaczanie daje również pewnego rodzaju poczucie bezpieczeństwa. Możemy zjechać na inny tor, ponieważ tam znajduje się temat, w którym czujemy się lepiej. Tym samym odchodzimy od głównego tematu.

Konstruktywne użycie podczas opowiadania historii:

 Tak jak budowanie mostów można użyć podczas opowiadania różnych historii w celu budowania napięcia u słychaczy, tak „zbaczanie” można użyć do tworzenia tak zwanych „nested loops”, czyli metody przerwania jednej historii w połowie, żeby zacząć kolejną (i ewentualnie jeszcze kilka kolejnych). Przykładowy format nested loops

historia1(początek) [zbaczanie na h2] -> historia2(początek) [zbaczanie na h3] –> historia3(początek)

Później można „domknąć” powyższe historie

historia3(koniec) [powrót do h2] -> historia2(koniec) [powrót do h1]  -> historia1(zakończenie)

Ten zabieg stosuje się po, to, aby utrzymać uwagę słuchacza.

 Jak wygląda zbaczanie w naszym życiu?

To podjęcie celu i zaraz po tym zajęcie się czymś zupełnie innym. To odkładanie czegoś na później kosztem innych zajęć i spraw. W rozmowach zbaczanie może być również metodą na omijanie tematów, których z jakichś względów nie chcemy poruszyć lub które mogą być dla nas stresujące. W tym celu „schodzimy” na inny temat rozmowy.

Inne nazwy zbaczania, z którymi się spotkałem, to boczny tor, bocznica, sidetracking)

Please like & share: